Spotkanie klubu Liryczna Nuta

Przemijanie stanowi funkcję czasu i wpływa zasadniczo na charakter kondycji ludzkiej. Przemijają zarówno dobre, jak i złe momenty. Fakt ten może wywoływać rozpacz, bo skoro nic nie trwa wiecznie, to na niczym nie można trwale się oprzeć. Ale przemijanie może jednak równie dobrze nieść pociechę, jeżeli wiemy, że wszystkie cierpienia zesłane nam przez los również przeminą.
Przemijanie było tytułem pierwszego z utworów przedstawionych w czwartek 14 listopada w czasie kolejnego spotkania klubu „Liryczna Nuta”. Było to już piętnaste klubowe spotkanie, ale z trzech powodów także pierwsze. Pierwsze w nowym roku akademickim 2024/2025, pierwsze od kiedy Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest częścią Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i pierwsze zorganizowane w nowym miejscu – w sali budynku Miechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Alojzego Felińskiego 17.
W czasie prawie dwugodzinnego spotkania klubowiczów, o złych i dobrych stronach przemijana, przygotowane przez siebie wiersze i piosenki zaprezentowali (kolejność alfabetyczna): Jan Cieplinski, Krystyna Drzazga, Zofia Golder, Halina Migała, Maja Mróz, Ryszard Kłak, Ziuta Kramarczyk oraz Zenona Szopa i Piotr Szopa wykonując zarówno utwory anonimowych autorów (znalezione w Internecie), jak i te bardzo znane, napisane i wykonywane przez uznanych twórców (Jerzy Jurandot, Agnieszka Osiecka, Andrzej Waligórski, Leonard Cohen, Edyta Gepert, Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz, Stan Borys i Chris Oxforduo).
W ostatniej części spotkania przed klubowiczami wystąpiła Urszula Jaksik opowiadając o świeżo wydanej w październiku, swojej nowej powieści „Tańczące żurawie”. Autorka najpierw opisała skąd wziął się pomysł na tę szóstą napisaną przez siebie powieść i jak się jej udało tak wiernie oraz szczegółowo oddać realia Japonii, której jak dotychczas jeszcze nie odwiedziła, a potem odpowiadała na pytania zadane przez czytelników.
Tak jak wszystkie poprzednie także to spotkanie klubu przygotowała i poprowadziła jego pomysłodawczyni Zofia Golder, a w jego sprawnym przebiegu swój udział mieli także: Jerzy Borkowiec (obsługa sprzętu nagłośniającego), Janusz Mróz (przygotowanie podkładów muzycznych) oraz Danuta Koczwara (dekoracja sali i stołów, przygotowanie poczęstunku). Kolejne, szesnaste spotkanie klubu „Liryczna Nuta” odbędzie się w styczniu. Jego temat i dokładana data nie są jeszcze ustalone, ale już teraz zapraszamy na nie wszystkich słuchaczy naszego UTW. I tych, którzy klubowiczami już są i tych którzy chcieliby do klubowej społeczności dołączyć. Przypominamy, że mottem klubu są słowa Karola Wojtyły „Kochajcie bez żądania. Mówcie bez obrażania. Słuchajcie bez osądzania”.